Polscy obywatele bardzo polubili kupowanie samochodów zagranicą, a głównie w Niemczech. Polacy w Niemczech kupują następujące marki samochodów:

Volkswageny,
Audi,
Mercedesy,
BMW.

Dlaczego Polacy tak chętnie kupują samochody w Niemczech?
Polacy kupują samochody w Niemczech, ponieważ uważają, że samochody w Niemczech są lepiej wyposażone, mniej zużyte oraz w lepszym stanie technicznym. Kupując samochód w Niemczech należy mieć na uwadze to, że niemieckie drogi są w lepszym stanie, co ma wpływa na stopień zużycia pojazdu.
Jak jest najbezpieczniej kupić samochód w Niemczech?
W Niemczech bardzo dobrze funkcjonują skupy samochodów używanych. Skup samochodów oferuje pojazdy z USA oraz Chin. W Niemczech i w Polsce nie cieszą się one dobrą opinią. Samochody używane są również oferowane przez dealerów nowych samochodów. Auto jest najbezpieczniej zakupić bezpośrednio od właściciela. W Niemczech funkcjonują serwisy z ogłoszeniami sprzedaży pojazdów takie jak:

mobile.de,
auto.de,
autoscout24.de,
automobile.de,
autobing.de,
1a-automarkt.de,
autobild.de.

O czym należy pamiętać decydując się na zakup samochodu w Niemczech?
Kupując pojazd w Niemczech przyda się nam znajomość języka niemieckiego, ponieważ ułatwi nam to kontakt z urzędem. Jeżeli nie posiadamy znajomości języka to należy poprosić o pomoc osobę, która zna i nam pomoże. Drugim elementem, o którym należy pamiętać to posiadanie miernika grubości lakieru. Miernik pozwoli nam na sprawdzenie, czy pojazd był lakierowany i szpachlowany. Trzeci element, który należy mieć to interfejs diagnostyczny OBD2, który pozwala sprawdzić awarie czujników oraz zapisane błędy. Dokonując zakupu samochodu w Niemczech należy pamiętać o jeździe próbnej oraz sprawdzeniu pojazdu w warsztacie. Pamiętać należy o tym, że cenę pojazdu możemy zawsze negocjować.

Sfinalizowanie zakupu pojazdu powinno nastąpić poprzez sporządzenie pisemnej umowy kupna sprzedaży. Umowa kupna sprzedaży powinna zostać przetłumaczona na język polski przez sprzedającego, ale w sytuacji braku takiego tłumaczenia należy samodzielnie przetłumaczyć umowę. Następnie po podpisaniu umowy komis lub dealer wystawi fakturę sprzedaży. Osoba sprzedająca samochód powinna poinformować o fakcie ewentualnego obciążenia auta kredytem lub hipoteką. Po zakupie samochodu należy udać się do niemieckiego urzędu komunikacji, aby wyrejestrować pojazd, wyrobić tablice rejestracyjne, wyrobić dowód rejestracyjny oraz opłacić tymczasowe ubezpieczenie OC.