Czystość w salonie fryzjerskim to podstawa bezpieczeństwa, zaufania klientów, ale tez gwarancja ich powrotu oraz wizytówka jaką fryzjer wystawia samemu sobie. Zapewnienie higieny to nadrzędny obowiązek, który przyczyni się do zdrowia osoby odbierającej usługę jak i jego wykonawcy. Oprócz podstawowych czynności takich jak sprzątanie, zamiatanie ważne jest dezynfekowanie sprzętu, który miał bezpośredni kontakt  z klientem. Aby ułatwić fryzjerom zadanie, na rynku pojawiły się urządzenia do sterylizowania.

Sterylizacja vs dezynfekcja
Sterylizacja to proces usuwania wszystkich form drobnoustrojów , w tym organizmów przetrwalnikowych. Wymagana jest sterylizacja narzędzi, które miały bezpośredni kontakt z krwią.

Do sterylizacji przeznaczone są właściwe urządzenia zwane sterylizatorami (np. sterylizator UV, sterylizator kulkowy oraz tzw. autoklawy, czyli zaawansowane sterylizatory parowe). Natomiast dezynfekcja polega na zniszczeniu wegetatywnych form mikroorganizmów, stosowana jest w celu oczyszczenia większości narzędzi stosowanych przez fryzjera za pomocą myjki ultradźwiękowej.

Każde z tych urządzeń wykazuje właściwe dla siebie działanie ze względu na metodę działania. Odpowiedni sposób zachowywania jest niezwykle istotny ze względu na możliwość zarażenia się chorobami bakteryjnymi i grzybiczymi oraz wirusami HIV oraz HBV. Salon Fryzjerski jest zobowiązany przez ustawodawcę do przestrzegania przepisów dotyczących chorób zakaźnych i zakażeń. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo klientów spoczywa na salonie fryzjerskim, dlatego tak ważna jest sterylność i dezynfekcja.

Opracowanie: Fryzjer Wokulski